Kazahsztáni mezőgazdasági szakemberek tettek látogatást július 20-22. Magyarországon. A látogatás célja az volt, hogy megismerkedjenek hazánkban jelenleg használt vetőmag fajtaregisztrációs folyamatokkal és minősítési szabályzatokkal. A kazahsztáni Vetőmag Regisztrációs Bizottság tagjait Pasztercsák Beatrix, a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatója kísérte szakmai útjukon.
A szakmai napok első programján a bizottság tagjai a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpontjába látogattak, ahol dr. Balázs Ervin főigazgató, MTA ATK MGI igazgatója, dr. Marton L. Csaba Kukorica Nemesítési Osztályvezető, Oross Dénes Bázismag Kft. ügyvezető igazgatója fogadta a vendégeket. dr. Balázs Ervin bevezetőjében a kutató intézet történetéről beszélt, bemutatva annak főbb tevékenységeit. dr. Marton Csaba prezentációjában a kukorica hibridek történetéről, termeléséről és eredményeiről számolt be. Részletesebben beszélt a Kazahsztánba kiszállított vetőmagokról, azok fajta tulajdonságairól, külön kiemelve az éghajlati jellemzőket, és aratáskori várható terméshozamokat.
A NÉBIH központban tett látogatáskor dr. Harangozó Tamás elnökhelyettesi koordinátor és Károlyi Gyula igazgatóhelyettes fogadta a kazahsztáni vendégeket.
A megbeszélés főbb témái a NÉBIH felépítése, divíziók leírása, főbb tevékenységei, voltak, illetve részletesebben esett szó a fajtaminősítésről, jogszabályokról, a magyar vetőmag regisztrációról.
A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsnál (VSZT) tett látogatáskor a vendégeket Takács Géza elnök és Sipeki Zsolt szakreferens ismertette meg a szövetség feladatával. Takács Géza a szövetség történetéről és működéséről beszélt, majd felvázolta a VSZT nemzetközi kapcsolatait: ESA, CEPM, ISF, COPA-COGECA, Ukrainian Seed Partnership Association.
A nap hátralévő részében a kazah delegáció tagjai a Mezőgazdasági Múzeumot látogatták meg.
A következő napon a kazah vendégek a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt.-ben jártak, ahol a hibridkukorica, a takarmány kukorica és a silókukorica termesztését, lineárral történő öntözést mutatták be a vendégeknek, valamint tájékoztatót hallhattak a növényvédelemről, az eddig elért hozamokról, eredményekről.
A három napos látogatás eredményeképpen a kazah delegáció tagjai több területen is látnak együttműködési lehetőséget. Többek között a magyar példa alapján szeretnék megújítani a regisztrációs folyamataikat. A kazah delegáció vezetője kitért arra is, hogy több területen miniszteri szintű kapcsolattartás és együttműködésre van szükség.