Október 21-én Karcagra látogatott a Magyarországon tartózkodó Kabibulla Dzhakupov, a Kazah Köztársaság Parlamentjének elnöke és kísérete. A delegációt Kovács Sándor, a Jász- Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés elnöke, Dobos László Karcag polgármestere és Horváth László, tiszteletbeli kazah konzul fogadta. Karcag városa kunkapitányokat és huszárokat vonultatott fel a távoli rokonokként fogadott vendégek tiszteletére. A kazah küldöttség elsőként a városháza épületében elhelyezkedő Tiszteletbeli Kazah Konzulátust tekintette meg Horváth Lászlóval, majd az elnök és hatfős kísérete – a kazah parlament Nemzetközi, Mezőgazdasági, Gazdasági, és Környezetvédelmi bizottságainak képviselői – a díszterembe vonultak az ünnepélyes fogadásra.
A Kunszövetségtől több mint kétszázan jöttek el az eseményre, a városháza dísztermében először Dobos László köszöntőjét hallgathatták meg. A karcagi polgármester kifejezte afölötti örömét, hogy hosszú idő után magas rangú kazah vendégek személyében egyben távoli kun rokonainkat üdvözölheti a városban. Kiemelte, hogy közös múlt iránti kölcsönös tiszteleten alapuló rokoni kapcsolatok ápolását felettébb erősíti a helyben található tiszteletbeli kazah konzulátus.
Dzhakupov elnök úr megköszönte a szívélyes fogadtatást, és kifejtette, mennyire örül annak, hogy Karcag városa nem felejtette el a közös múltat. Rámutatott, hogy bár a két ország földrajzilag igen messze helyezkedik el egymástól, de lélekben népeink a lehető legközelebb érzik egymást magukhoz. Meleg szavakkal köszöntötte kun testvéreit, akik Európa szívében régóta őrzik közös őseik kultúráját, és elmondta, milyen sokat számít a kazah nép számára egy távoli, de szívéhez mégis közel álló összetartó rokoni csoport szeretete. A Parlament elnöke megemlítette, hogy Magyarország Kazahsztán közép-európai stratégiai partnere lett, ennek kapcsán pedig Kazahsztán óriási figyelmet fordít a Magyarországgal folytatott baráti viszony fejlesztésére. Kiemelte, hogy az együttműködés nem csupán a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatokra korlátozódik, de a magyar-kazah rokoni szálak kulturális területen is óriási fejlődésre predesztinálják a két ország kapcsolatát.
Rokoni viszonyunkról tanúskodnak a közös nyelvi, kulturális és életmódbeli gyökerek. Hasonló szavaink, neveink mellett a szent állat, a ló iránt érzett különleges szeretet is erről árulkodik. A kazah népre jellemző vendégszeretet és nyitottság önöknél is megvan. A kazah parlament elnöke külön köszönetet mondott a kunoknak a két állam közötti „arany híd”-ként betöltött szerepükért, a kun testvérekkel ápolt viszony rendkívül sokat tett, és tesz a két állam közötti különleges viszonyért. A kazah házelnök teljes beszéde idekattintva olvasható.
A kazah parlament elnöke tradicionálisan kazah küj dallamkönyvet ajándékozott a helyi könyvtárnak. A küj egyfajta improvizációs verselés, éneklés a dombra nevű kazah húros hangszer zenei aláfestésével. A városháza festményt kapott ajándékba a küldöttségtől, a Nomádok című alkotás közös őseink kultúráját jelképezi.
Kovács Sándor először kazakhul, majd magyarul mondta el köszöntőjét, kiemelve a látogatás különlegességét, mely szerint ünnepi esemény, amikor régen látott rokon, testvér látogat el családjához. Arra kérte a küldöttséget, vigyék hírünket Kazahsztánba, hogy élnek még itt olyanok, akik nem felejtették el őseiket, a hagyományaikat, majd tiszteletbeli karcagi polgárrá avatta Dzhakupovot. A tanúsítvány átadása után egy karcagi csipketerítőt és Györfi Sándor szobrászművész alkotását, a barátságot és testvériességet szimbolizáló szobrot is átadtak a kazah parlament elnökének.
A városháza után igazi magyaros vendéglátásban részesültek a delegáció tagjai, a vendégek legnagyobb örömére. Ezt követően a Múzeumparkban a karcagiak lovas íjász bemutatót tartottak részükre, ahol ostorcsattogtatás közepette testközelből tapasztalhatták meg, milyen is az a híres magyaros virtus. A látogatás a Karcag határában található Nagykun Emlékműnél ért véget.